Dlaczego wosk sojowy pęka?

Dlaczego wosk sojowy pęka?

W ostatnich latach świeczki z wosku sojowego zrewolucjonizowały branżę dekoracji wnętrz i aromaterapii. Są uwielbiane za długi czas palenia i ekologiczny charakter. Jeśli chcesz samodzielnie zrobić taki dodatek, możesz stanąć przed nie lada wyzwaniem: pękaniem wosku podczas procesu produkcji. To zjawisko może być frustrujące, szczególnie kiedy dążymy do stworzenia idealnego produktu. W tym artykule sprawdzimy, dlaczego wosk sojowy pęka i jak temu zaradzić.

Czym właściwie jest wosk sojowy i do czego służy?

Wosk sojowy to nic innego, jak utwardzony olej sojowy. Charakteryzuje się wysoką biodegradowalnością i jest uważany za ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych wosków parafinowych. Dzięki swojej naturalnej, nietoksycznej naturze, to produkt bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i dla użytkowników. Wykorzystywany jest głównie do produkcji świec, które palą się długo i równo, nie wydzielając przy tym toksycznych substancji. 

Dowiedz się, jaki wosk wybrać do produkcji świec zapachowych.

Z jakiego powodu pęka wosk sojowy?

Chcesz zrobić świece sojowe samodzielnie? Musisz się liczyć z kilkoma wyzwaniami. Jednym z nich jest pękanie wosku, które sprawia, że świeca nie tylko nie prezentuje się estetycznie, ale też traci swoją funkcjonalność. Zanim zniechęcisz się do tego kreatywnego zadania, sprawdź najczęstsze przyczyny omawianego zjawiska.

  1. Wosk sojowy topi się w temperaturze około 52 stopni Celsjusza, a jego przegrzanie powyżej 90 stopni Celsjusza może spowodować pękanie i nieestetyczne zastyganie. Jeśli chcesz uniknąć pęknięć świecy, zawsze kontroluj temperaturę podczas procesu jej produkcji.
  2. Dlaczego wosk sojowy pęka? Kolejnym powodem może być nieprawidłowy sposób chłodzenia: zbyt szybkie lub nierównomierne. Produkcja świec to zadanie zdecydowanie wymagające cierpliwości!
  3. Stosowanie zbyt dużej ilości dodatków, takich jak barwniki czy olejki zapachowe, także może wpływać na elastyczność wosku, zmieniając jego właściwości i prowadząc do pęknięć. 
  4. Kolejną rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę, jest niewłaściwe przechowywanie świec, np. w zbyt niskiej temperaturze. Może wpływać na konsystencję wosku, czyniąc go bardziej podatnym na pękanie.

Jak robić świece sojowe, żeby wosk nie pękał?

Jeśli chcesz zapobiec pękaniu wosku sojowego podczas tworzenia świec, przestrzegaj kilku kluczowych zasad. 

  1. Kontroluj temperaturę podczas topienia wosku, unikając przegrzewania. To kluczowy aspekt w procesie tworzenia świec. Wosk sojowy powinien być topiony powoli i delikatnie, aby uniknąć przegrzewania, które może prowadzić do pęknięć. Idealna temperatura topienia wosku sojowego to maksymalnie 60 stopni Celsjusza. Przekroczenie tej temperatury może nie tylko spowodować pęknięcia, ale również wpłynąć na kolor i zapach świecy.
  2. Lepiej nie podgrzewaj wosku w mikrofali, bo trudno Ci będzie kontrolować odpowiednią temperaturę. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się specjalny tygielek czy miska ze stali nierdzewnej, którą możesz użyć bezpośrednio na kuchence. Taka metoda pozwala na bardziej równomierny rozkład ciepła i lepszą kontrolę nad procesem topienia.
  3. Ważne jest również stopniowe chłodzenie wosku po jego wlaniu do formy – najlepiej pozwolić mu naturalnie ostygnąć w stabilnej temperaturze pokojowej. 
  4. Stosuj wysokiej jakości surowce, zarówno wosk sojowy, jak i barwniki czy olejki eteryczne.  Zaleca się, by barwniki i olejki stanowiły około 8-12% całkowitej masy świecy. Co ważne, olejki eteryczne powinny być dodawane do wosku, gdy ten ostygnie do około 40 stopni Celsjusza. Zapobiegnie to ich nadmiernemu odparowaniu i utracie aromatu, a także pękaniu wosku.

Zobacz, jak zrobić świecę zapachową samemu!

Jak już wiesz, utrzymanie odpowiedniej temperatury, cierpliwe i kontrolowane chłodzenie czy odpowiednia technika wlewania mają istotne znaczenie dla zapobiegania pękaniom świec sojowych. Każdy etap produkcji wymaga precyzji i uwagi – a to czyni proces tworzenia świec sojowych równie artystycznym, co technicznym. Jeśli nie masz tyle cierpliwości bądź po prostu szukasz ideału, postaw na zapachowe świeczki sojowe handmade ze sklepu Natura od Pauli – to gotowy przepis na relaks!