Ile pali się świeca sojowa?

Ile pali się świeca sojowa?

Kto z nas nie lubi zapalić świeczki, zwłaszcza gdy jest to świeca zapachowa, która wnosi do naszych wnętrz nie tylko ciepło, ale i niepowtarzalny aromat? W ostatnich latach obserwujemy prawdziwy boom na tego typu wyroby – zwłaszcza gdy mówimy o produktach handmade. Doskonałym przykładem są tutaj świece sojowe, które zdobywają coraz większą popularność m.in. za sprawą tego, że są przyjazne zarówno zdrowiu, jak i środowisku naturalnemu. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak długo taką świeczkę można palić? Czy różni się to od czasu palenia tradycyjnych świec? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszamy do dalszej lektury dzisiejszego wpisu!

Świece sojowe – wybór z natury dobry!

Zastanawiasz się, czy warto palić świece sojowe handmade? W takim razie musisz wiedzieć, że to nie tylko moda, ale przede wszystkim świadomy wybór dla tych, którzy dbają o zdrowie i środowisko. Wosk sojowy, z którego są one wykonane, jest naturalnym produktemw przeciwieństwie do wosku parafinowego, będącego pochodną ropy naftowej. Musisz wiedzieć, że podczas spalania świec parafinowych mogą być emitowane szkodliwe związki, które nie są bezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego warto zwrócić ostrożność na to, co dokładnie chcemy wypalić w naszych domach – w przeciwnym razie może ucierpieć na tym nasze samopoczucie, a także zdrowie.

Wybierając świece sojowe w szkle lub innym pojemniku, stawiamy na zdrowszą alternatywę, która nie tylko dłużej się pali, ale również jest znacznie bardziej przyjazna dla nas i dla planety. Co więcej, wosk z soi jest biodegradowalny, także łatwy do usunięcia, co oznacza, że nie ma problemów z jego utylizacją.

Czytaj również: czy świeczki sojowe są szkodliwe?

Od czego zależy to, jak długo palą się świeczki?

Długość palenia świeczki nie jest jedynie kwestią jej jakości, ale także wielu innych czynników. Przede wszystkim, aby prawidłowo palić świece sojowe w domu, należy przestrzegać zaleceń producenta. Każdy wyrób ma określony czas palenia, który jest wskazany na opakowaniu. Oczywiście, aby nie gasnąć przedwcześnie, ważne jest, aby palić świeczki zgodnie z zasadami, o których powiemy w następnym akapicie.

Pojemność świecy również odgrywa kluczową rolę. Produkty o mniejszej gramaturze będą się wypalać krócej, co jest naturalne. Na rynku dostępne są różnorodne świece, od tych w słoikach, przez świeczki sojowe w łupinie kokosa, po małe tealighty sojowe, które służą do krótkotrwałego palenia i są idealne do podgrzewania czy ozdobnych latarenek. Dodatkowo temperatura otoczenia ma wpływ na to, jak stabilny i płynny będzie proces palenia. W upalne dni sojowe palą się szybciej niż w te chłodniejsze, zimowe.

Jak palić świecę, by starczała na dłużej?

Aby cieszyć się blaskiem i aromatem świecy przez jak najdłuższy czas, warto znać kilka trików dotyczących jej palenia.

  • Pierwsze palenie świecy jest kluczowe. Upewnij się, że podczas tej sesji cała górna warstwa wosku zostanie roztopiona aż do zewnętrznych ścianek pojemnika. Dzięki temu, podczas kolejnych zapaleń, wosk będzie się topił równomiernie, bez tworzenia nieestetycznych zagłębień czy tuneli wokół knota.
  • Warto zadbać również o długość palenia – nie powinno ono trwać dłużej niż 4 godziny. Po tym czasie najlepiej zgasić płomień świecy i pozwolić woskowi się ustabilizować. Nadmierne palenie może sprawić, że olejki zapachowe ulatniają się szybciej, co wpłynie na intensywność aromatu podczas kolejnych sesji.
  • Zanim zapalisz świecę, warto przyciąć knot na długość ok. 0,5 cm. Dzięki temu płomień będzie stabilny, a knot nie będzie kopcić ani się kruszyć.
  • Pamiętaj też o odpowiednim przechowywaniu świecy. Umieszczaj ją z dala od bezpośredniego światła słonecznego i innych źródeł ciepła, które mogą wpływać na kształt i kolor wosku.
  • Pamiętaj, by zawsze zachować ostrożność. Nie zostawiaj świecy bez nadzoru, zwłaszcza jeśli jest umieszczona w pobliżu materiałów łatwopalnych.

Ile pali się świeca sojowa? Dwukrotnie dłużej niż parafinowy odpowiednik!

Kiedy zapalamy świeczkę, oczekujemy, że jej płomień będzie nas cieszył przez długi czas. Okazuje się, że sojowe świece zapachowe mogą być idealnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie długość palenia. Badania pokazują, że czas palenia świecy wykonanej z wosku sojowego jest dwukrotnie dłuższy niż jej parafinowego odpowiednika. Warto o tym pamiętać przed zakupem z tego względu, że wyroby z soi są droższe, aniżeli te parafinowe. Jak jednak pokazuje praktyka – wyższa cena rozkłada się na długość palenia, stąd finalnie takie produkty są po prostu bardziej opłacalne. Oznacza to nie tylko korzyść dla naszego portfela, ale także dla atmosfery w naszym domu, która staje się bardziej przytulna i relaksująca. 

Czas palenia świecy sojowej – ile konkretnie godzin może się wypalać taka świeczka?

Zachowując wspomniane wcześniej zasady palenia, możemy znacząco przedłużyć czas, przez jaki nasza świeca będzie paliła się z pełnym blaskiem i aromatem. Wiesz już, że świece sojowe palą się dłużej niż świece parafinowe, ale ile dokładnie godzin możemy cieszyć się ich światłem? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest pojemność pojemnika. Małe świece sojowe 120 ml mogą palić się do 25 godzin. Natomiast te większe, o pojemności 280 mlpotrafią świecić nawet do 60 godzin. Oczywiście, dokładny czas palenia zależy od wielu czynników, ale przestrzeganie zasad palenia z pewnością pomoże nam w pełni wykorzystać potencjał naszej świeczki.

Czytaj również: gdzie kupić świece sojowe?

Podsumowanie

Świece sojowe stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych świec parafinowych, nie tylko ze względu na ekologiczne aspekty, ale także dłuższy czas palenia. Aby w pełni cieszyć się ich blaskiem i aromatem, warto znać i stosować się do zasad palenia, które pozwalają na równomierne topienie wosku i wydłużają żywotność świecy. Pojemność pojemnika odgrywa kluczową rolę w określeniu, jak długo świeca będzie się paliła, a odpowiednie przechowywanie i dbałość o knot dodatkowo wpływają na jakość palenia. Wybierając świece sojowe, dokonujemy świadomego wyboru, który przynosi korzyści zarówno dla nas, jak i dla środowiska.